سنک پسته آفت پسته

سنک پسته آفت پسته

مشخصات آفت سنک پسته :

( سنک پسته ) سنک ها از جمله آفات مهم باغ های پسته کشور می باشند که باعث خسارت اقتصادی می شوند اما به دلیل اینکه مانند پسیل (شیره خشک) به طور عمومی و هر ساله شدت خسارت بالایی ندارد ، کمتر مورد توجه باغداران قرار می گیرند. سنک ها از راسته خرطوم مفصلی ها هستند. به برخی از سن ها به علت کوچکی جثه سنک (سن کوچک) می گویند. بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۱۳۹۰ در باغ های پسته شهرستان رفسنجان تعداد ۴۶ گونه سن و سنک جمع آوری و شناسایی شدند. از این بین تعداد ۱۹ گونه آفت، ۷ گونه دشمن طبیعی هستند و ۲۰ گونه (روی علف های هرز در باغات زندگی میکنند و به درختان آسیبی نمی رسانند. گونه هایی که تا کنون خسارتی از آنها مشاهده نشده ممکن است به علت سم پاشی بی رویه و یا عوامل دیگر مثلا نبودن علف های هرز دلخواه، به آفت تبدیل شوند.

دو گونه ازین جنس به نام های M.brevirostre  و  megacoelum tricolor  از مناطق از مناطق پسته کاری استان کرمان از روی درختان پسته و علف های هرز باغ های پسته به ویژه خار شتر جمع آوری گردیده است. گونه m.breviroste  گونه غالب ازین جنس در استان کرمان می باشد.

حشرات کامل به رنگ سبز  روشن  با شاخک و پاهای نسبتا بلند می باشند. میانگین تعداد تخم ۲۵ تا ۳۰ عدد می باشد. زمستان گذرانی حشره به صورت تخم در داخل بافت نرم گیاه میزبان سپری می گردد. این حشره دارای یک نسل در سال می باشد پوره ها به رنگ سبز مایل به زرد تا سبز روشن و دارای شاخک های نسبتا بلند که طول شاخک ها از انتهای بدن قراتر می رود. طول دوره پورگی ۲۵ تا ۳۰ روز طول میکشد. پوره ها بسیار فعال و پر تحرک هستند و در صورتی که تحریک شوند به سرعت حرکت کرده و لا ب لای خوشه ها و برگ ها مخفی می شوند.

خسارات وارده سنک پسته :

تغذیه پوره ها از شیره گیاهی میوه ها، دم میوه ها و محور خوشه تا اواسط اردیبهشت همزمان با تشکیل و شروع سخت شدن پوست استخوانی ادامه دارد. علائم خسارت  و تغذیه پوره ها به صورت خروج شیره گیاهی در محل فرو رفتن خورطوم در سطح بیرونی پوست روئی مشاهده می شود. در سطح داخلی پوست استخوانی محل فرو رفتن خرطوم به صورت نقاط سیاه رنگ مشاهده می گردد. میوه های مورد تغذیه پس از مدتی بروی درختان خشکیده و در نهایت ریزش میکنند.

سنک ها به طور عمده در اوایل رشد میوه و قبل از سخت شدن پوست استخوانی، از میوه تغذیه می نمایند. این زمان حساس ترین مرحله آفت می باشد به همین دلیل خسارت زیادی می زنند. باغداران، سیاه شدن میوه ها در اوایل فصل رشد پسته را در اصطلاح داغوی پسته می نامند. از آنجایی که خرطوم سنک ها ضعیف است بعد از تشکیل پوست استخوانی نمی توانند خسارت بزنند.

زمان کنترل سنک پسته :

همزمان با ظهور حشره کامل

نحوه کنترل سنک پسته :

مبارزه غیر شیمیایی :

از بین بردن علف های هرز در اوایل فصل

مبارزه شیمیایی :

۱- آندوسولفان (تیودان) ۲٫۵  در هزار

۲-فنیتروتون (سومیتیون) ۱٫۵  تا ۲ در هزار

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *